AKADEMICKIE CENTRUM KREATYWNOŚCI– TO BRZMI DUMNIE
Jednym z celów, jakie na kolejne lata postawiło sobie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest zacieśnienie współpracy szkół i uczelni. Stąd pomysł na nowy program: Akademickie Centrum Kreatywności. Co będzie kryło się pod tą dumnie brzmiącą nazwą? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, które na temat tego programu można znaleźć na stronach ministerstwa.
NA CZYM POLEGA PROGRAM
Akademickie Centra Kreatywności mają stać się placówkami, które wzorcowo kształcą nauczycieli w oparciu o najnowsze metody dydaktyki i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także upowszechniają aktualne metody dydaktyczne wśród pracujących nauczycieli.
Akademickie Centra Kreatywności będą miały za zadanie opracować wzorcowe metody dydaktyczne pracy nauczyciela z uczniem z różnych przedmiotów. Metody te zostaną przetestowane w „szkołach ćwiczeń”, w których studenci będą odbywali praktyki. Najlepsze metody będą upowszechniane wśród pracujących nauczycieli.
Placówki będą zobowiązane do zapewnienia praktyk dla studentów (przyszłych nauczycieli) w „szkołach ćwiczeń” w wymiarze co najmniej 30 h/studenta.
CZEGO NAUCZĄ SIĘ STUDENCI
Studenci będą uczyć się m.in. jak rozwijać w uczniach umiejętność pracy w grupie czy rozwiązywania problemów, a także jak radzić sobie z konfliktami w klasie, zarządzać grupą, tworzyć programy nauczania, projektować działania edukacyjne oraz kierować procesem kształcenia.
KTO DOSTANIE PIĘNIĄDZE
Wsparciem finansowym objęte zostaną uczelnie, prowadzące aktywną działalność w zakresie badań naukowych nad nowoczesnymi metodami dydaktycznymi oraz aktywną działalność w zakresie kształcenia studentów (przyszłych nauczycieli), które nawiążą współpracę z co najmniej trzema „szkołami ćwiczeń” (tj. przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami, szkołami ponadgimnazjalnymi), w których odbędą się praktyki sprawdzające skuteczność nowoczesnych metod dydaktycznych,.
BUDŻET
Budżet programu wynosi 2,5 mln zł, do każdej uczelni trafi do 250 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zaproszenie profesorów wizytujących, potrzebne oprogramowanie oraz analizy. W ramach programu finansowanie może otrzymać 10 jednostek.
KIEDY
Uczelnie mogą składać wnioski do 30 września 2014 r.
Program potrwa do listopada 2015 r.