Kurs dla wszystkich, którzy lubią prowadzić intrygujące zajęcia, chcą dzielić się swoją wiedzą i być „na czasie”.
Są lekcje, kiedy kreda i tablica oraz zeszyt w zupełności wystarczają, dlatego długo jeszcze nie znikną ze szkolnej rzeczywistości. Są też sytuacje, kiedy to za mało – ponieważ brakuje im kilku funkcji, które po prostu ułatwiają życie nauczyciela.
Poznaj autora
Kurs Narzędzia internetowe w codziennej pracy nauczyciela przeprowadzi uczestnika krok po kroku przez pięć najbardziej przydatnych aplikacji, które oszczędzą czas przygotowywania się do zajęć, uatrakcyjnią lekcję, ułatwią zaangażowanie uczniów w proces uczenia się oraz spowodują, że nauczyciel zyska miano nowoczesnego i będącego bliżej świata, w którym żyje współczesny uczeń. Z kursu skorzystają nauczyciele wszelkich etapów edukacyjnych i różnych przedmiotów. Przyda się nie tylko nauczycielom, ale również wszystkim, którzy dzielą się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami.
Moduły kursu
01
Padlet
Padlet to interaktywna tablica, na której można umieścić tekst, obrazki, filmy, mapę myśli itp. Można ją zaprezentować uczniom w ramach zajęć, wybierając w odpowiednim momencie odpowiednie miejsca do pokazania. Można ją także udostępnić uczniom, aby mogli sami przejrzeć zgromadzone na niej materiały albo dodać coś od siebie, uzupełnić, rozwinąć – na przykład w ramach pracy domowej.
- Wykład
- Czas trwania: 0:22
02
Prezi
Prezi to bardziej atrakcyjne niż Power Point narzędzie do tworzenia prezentacji. Tak jak w przypadku tablicy interaktywnej, i to narzędzie daje możliwość wykorzystania różnorodnych materiałów, które – poukładane w ciekawy, a czasem zaskakujący sposób – można odtworzyć za pomocą kolejnych kliknięć lub w postaci krótkiego filmu. Świetnie sprawdzi się również w pracy uczniów nad projektem i prezentowaniu jej wyników.
- Wykład
- Czas trwania: 0:28
03
Google doc
Spośród różnorodnych narzędzi Google doc wybraliśmy najbardziej przydatne na co dzień: mapę myśli, którą jak tradycyjną można stworzyć z uczniami na lekcji, a następnie ją na przykład wydrukować; formularz, który może się sprawdzić jako ankieta do wypełnienia przez rodziców on-line lub forma zadania domowego czy sprawdzianu, który uczniowie wypełnią on-line lub tradycyjnie na kartkach po wydrukowaniu; unowocześnioną prezentację Power Point, która ma tę zaletę, że po udostępnieniu on-line można ją komentować, co pozwala na sprawne sprawdzenie zadań wykonanych przez uczniów lub wzajemną pracę nauczyciela z uczniami czy grupy uczniów.
- Wykład
- Czas trwania: 0:24
04
Glogster
Glogster to interaktywny plakat, który można przygotować na różne szkolne okazje i rozesłać zainteresowanym lub wydrukować i wykorzystać w tradycyjny sposób. Plakat mogą wykonać uczniowie na lekcji lub w ramach zadania domowego, indywidualnie lub podczas pracy grupowej. Świetne narzędzie także na różnorodne zajęcia pozalekcyjne.
- Wykład
- Czas trwania: 0:12
05
Qmam
Qmam to rewelacyjne narzędzie dla szkolnej lub klasowej redakcji. Dostarcza wiele gotowych do wykorzystania szablonów, które po wypełnieniu treścią tworzą profesjonalną gazetkę, którą można zamieścić na klasowym blogu, na stronie szkoły lub wydrukować i rozprowadzać w tradycyjny sposób.
- Wykład
- Czas trwania: 0:12
Z niektórych narzędzi już korzystałam, ale kilka chciałam poznać i nie zawiodłam się. Wytłumaczone łopatologicznie, każdy zrozumie i się nauczy podstaw. Potem trzeba używać i rozwijać umiejętności. Nie wiem, czy to wina przeglądarki, czy strony się rozwijają i zmieniają wygląd, w każdym razie w dwóch przypadkach u mnie strona główna wyglądała nieco inaczej niż na komputerze autorki, ale bez trudu odnalazłam, co trzeba. Zostałam fanką Qmam i mam pomysł na kółko dziennikarskie. Interaktywny plakat - świetnie się nada na każdą imprezę. No i formularz - do wykorzystania jako ankieta albo kartkówka. Dziękuję za bardzo przydatny kurs.